
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.16 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 10.8 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Insulation Resistance | 5 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Length | 3.19786 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Color | Green |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 4 |
| ELV | Compliant |
| Number of Poles | 4 |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | PBT |
| Contact Style | Pin |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Housing Color | Green |
| Contact Mating Length | 6.7056 mm |
| Keyed | No |
| PCB Mounting Orientation | Right Angle |
| Plating Thickness | 2 µm |
| Contact Gender | Male |
| High Temperature Housing | No |
| Mating Post Length | 6.7 mm |
| Contact Shape | Square |
| High Speed Serial Data Connector | No |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 4770
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23767
Ext.Price$0.23767
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23767 | $0.23767 |
| 10 | $0.20433 | $2.04330 |
| 50 | $0.18831 | $9.41550 |
| 100 | $0.17355 | $17.35500 |
| 500 | $0.15726 | $78.63000 |
| 1000 | $0.14250 | $142.50000 |
| 3000 | $0.12912 | $387.36000 |
| 5000 | $0.11700 | $585.00000 |
| 10000 | $0.10601 | $1060.10000 |
